OBDUKCJE

Tak zwane obdukcje lekarskie – czyli opisy obrażeń ciała do celów sądowych robią oczywiście lekarze sądowi.

Trochę to kosztuje (około 100zł?) ale gorszy problem jest w tym, że mało jest tych lekarzy i czasem trzeba na obdukcję poczekać a najlepszy opis będzie taki, który wykonasz najszybciej po urazie. Czyli jak dostaniesz w nos dzisiaj a obdukcja będzie za 5 dni to może być mniej miarodajna bo zmiany częściowo się już zagoją.

Jak sobie poradzić z opisem obrażeń tak na szybko i bezpłatnie?

Po pierwsze zrób dokumentację fotograficzną.

więcej informacji masz tutaj: DOWODY FOTOGRAFICZNE

Po drugie, dla wygody pokrzywdzonych parę lat temu powstały przepisy, mówiące o tym, że taki opis może zrobić każdy lekarz POZ. Jak to z przepisami bywa – nie jest on zdecydowanie wymyślony dla wygody lekarzy, ani nie przewiduje tego, że lekarz może po prostu tego nie umieć, albo nie mieć na to czasu w ramach POZ.

Poza tym lekarz POZ nie ma obowiązku posiadania wiedzy specjalistycznej i nie wypowie się czy dane obrażenie zadano kijem, ręką czy pasem??

Nie musi ocenić z dużą dokładnością czasu powstania obrażeń, oraz może mieć problem z zakwalifikowaniem ciężkości urazu w klasyfikacji sądowej, bo na co dzień ocenia ciężkość obrazów na podstawie wiedzy medycznej a nie prawnej. Dlatego lekarze POZ na ogół nie sami proponują wykonywania takich opisów, bo zdarza się, że jeśli coś w opisie będzie niejasne dla sądu to musi on potem pojechać na rozprawę jako świadek i na ogół tracić tam kilka godzin.

A więc przy nietypowych urazach, przy urazach bardzo małych, jeśli jest sporo śladów powstałych w rożnym okresie czasu, albo kiedy ?nie ma? śladów warto korzystać z porady lekarza sądowego pomimo niedogodności z tym związanych. Podobnie urazy wtórne i złożone też wymagają oceny lekarza sądowego. Na przykład najpierw 3 dni temu było zwykle oparzenie a teraz w toku bójki zostało uderzone, albo osoba z RZS po upadku ze schodów? ja się nie podejmę oceny który ból jest od choroby a który od urazu. Ale po prostu napisze to co widzę tu i teraz i odeślę do biegłego sądowego. Ważne, że potwierdzenie że uraz był masz na piśmie już od razu.

Przy urazach tępych bez śladów można zrobić badanie pokazujące uszkodzenia mięśni i tkanek w głębi ciała ( kinaza kreatynowa, USG, ASPAT) ale to już też kwestia oceny specjalistycznej i nie musi wchodzić w zakres porady w POZ.

Po próbach duszenia trzeba udać się do laryngologa bo mogą być ślady wewnątrz w gardle lub krtani. Po urazach oczu koniczna jest kontrola u okulisty – na SOR, lub poradni urazowej, lub ostrym dyżurze okulistycznym, bo poradnia okulistyczna oferuje za długi czas oczekiwania.

Musisz też wiedzieć, że każdy opis siniaka czy zranienia odnotowany kiedykolwiek w Twojej dokumentacji medycznej w ośrodku zdrowia, jest dowodem i wystarczy wziąć kserokopię takiego starego wpisu aby mieć dowód ŻE coś się stało i KIEDY to się stało.

Niestety, nie koniecznie będzie dokładnie wiadomo CO i JAK się stało.

Mimo , że nie jest “obdukcją” to może się przydać opis na przykład zaburzeń snu, zwolnienia z pracy, albo nawet biegunki jeśli udowodnisz w sądzie, że takie są u Ciebie objawy stresu. Ale to już dowód słabszy merytorycznie, za to obiektywny bo wpisany do historii choroby. Zapytaj koniecznie prawnika jakie dowody są dla Ciebie najkorzystniejsze.

W POZ Jeśli nie uprzedzisz lekarza że rana lub oparzenie jest w wyniku przemocy, to nie dopisze on kilku ważnych informacji i potem ich “nie ma” w dokumentacji lub zaświadczeniach, ale możesz ksero nawet z przed wielu lat dołączyć do dowodów w sprawie np. o znęcanie. Trzeba wtedy bardzo uważnie i szczegółowo wszystko opisać w Twoim zeznaniu.

Aby troszkę ułatwić Tobie i lekarzowi POZ życie załączam poniżej do ściągnięcia i wydrukowania informację dla lekarza. Pamiętaj jednak o tym, że ustawa nakłada taki obowiązek na POZ tyko przy przemocy domowej, ale już nie przy wypadku samochodowym, ani nie przy pobiciu przez sąsiada.

Zobacz tutaj:

Obowiązki POZ

Zasady ogólne

Jeszcze raz przepisy

Oczywiście lekarz może wypisać dowolne zaświadczenie jeśli poprosisz, ale zaświadczenia inne niż do przemocy domowej mogą być płatne, albo może ich odmówić. Dlatego poniżej daję link do przydatnej ściągawki i możesz ja wydrukować i zanieść do lekarza.

Ściągawka dla lekarza jest bardzo prosta i przydatna więc większość lekarzy zapewne opisze obrażenia także w innych przypadkach.

Sam papier – że masz siniaki – nic Ci jednak nie pomoże. Potem trzeba iść na policje złożyć zeznania. Trzeba postarać się o pomoc prawnika, zebrać inny materiał dowodowy i dopiero całość tego co zrobisz zdecyduje o tym czy wygrasz w sądzie czy nie.

Druki dla lekarza.

Wydrukuj to i zanieś do POZ

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM